Mladunci u periodu između treće nedelje i osmog meseca života dobijaju i gube zube, pa, kao i bebe, imaju vrlo jaku potrebu da grizu.
Za njih je u tom periodu čak normalno i potrebno da grizu. Mnogi, međutim, od ove navike ne odustaju ni kad odrastu.
Izvor: magazin Pas, Foto: Shutterstock
Koliko god bili slatki i umiljati, grickanje svega što im dođe pod njušku, često zna da izludi vlasnike ljubimaca. Ova, nekada vrlo dosadna navika svojstvena je svim rasama, ali skloniji su joj psi manjeg rasta.
Dok je kod štenaca to običajena pojava zbog rasta zubića, odrasli psi uništavanjem stvari najčešće žele da skrenu pažnju na sebe.
Poderan nameštaj, izgirckana obuća, izgrebane ruke, stopala i nogavice od pantalona dobro su poznati gotovo svima onima koji svoje pse čuvaju u stanu ili kući. Koliko god njihovi ljubimci bili mirni i vaspitani, nema vlasnika koji se makar jednom nije našao u situaciji da mora da se bori za svoje stvari.
Mladunci u periodu između treće nedelje i osmog meseca života dobijaju i gube zube, pa, kao i bebe, imaju vrlo jaku potrebu da grizu. Za njih je u tom periodu čak normalno i potrebno da grizu.
Rast zubića ih boli, svrbi, nervira, pa grickanjem ublažavaju te tegobe. U tom slučaju gumene gračke dobra su zamena za predmete iz kuće.
Mnogi psi, međutim, od ove navike ne odustaju ni kad odrastu. Ljubimci koji grickaju sve pred sobom, tvrde stručnjaci, to rade iz nekoliko razloga. Prvi je višak energije koji nemaju gde da potroše.
Kad im nedostaje pažnje, ljubimci će je, takođe, zatražiti i grickanjem. Ponekad to rade samo da bi stavili do znanja da žele da im se vlasnici više posvete. Psi su, naime, kao i deca. Žele da ih oni koji ih čuvaju maze, pričaju i igraju se s njima. Kada toga nema, ne biraju način da dobiju pažnju svojih vlasnika.
Grickanju svih stvari koje im dođu na dohvat šapa, skloni su, često, psi koji dosta vremena provode sami. Njima, naime, ostavljanje, odnosno odvajanje od „čopora” nije prirodno. Mezimci više vole da su s nama, da imaju pored sebe svog vodiča.
Privremeno izbacivanje iz čopora je način kazne koju koristi majka u leglu. Našim ljubimcima je ostalo u genima da odvajanje može biti vrlo opasno. Zato strah i ljutnju što nekoliko sati u toku dana provode bez društva iskazuju grickanjem i uništavanjem predmeta.
Osim psiholoških, postoje i fiziološki razlozi zbog čega naši ljubimci imaju potrebu za grickanjem naših ruku, nogu ili stvari. Ugrizom se kod pasa luči pljuvačka koja je za njih lekovita.
„Pljuvačka koja je PH bazna odlazi u želudac i na taj način delimično neutrališe kiselost želudca“, ističe naš sagovornik.
Mnogi psi imaju naviku i da grickaju svoje šape, što životinje rade iz higijenskih razloga. Lizanje i grizenje šapica, međutim, može biti i reakcija na svrab, koji je posledica neke alergije.
Odvikavanje ljubimca od grizenja i grebanja stvari nije nimalo lak poduhvat. Kako bi prekinuli ovu naviku kod svojih ljubimaca, vlasnici pre svega treba da se naoružaju strpljenjem. Kao i kod dece, što je pas mlađi, utvrđivanje novih pravila ponašanja biće lakše. Sve što ljubimac nauči dok je mlad, samo je osnova za nadgradnju kasnijih saznanja. Ma koliko inteligentan bio, pas ne zna šta je dobro a šta ne, dok mu se to ne kaže.
Ipak, malo je loših navika koje uz dovoljno strpljenja, upornosti, vremena i rada ne mogu biti ispravljene.
Kako kaže, igračke moraju biti od kvalitetnog materijala, jer, ako se pocepaju, komadići koje eventualno proguta mogu biti opasni po njegovo zdravlje.
Kod ljubimaca koji grickaju stvari iz dosade i usamljenosti, nophodno je, tvrdi naša sagovornica, promeniti navike ne samo pasa, već i samih vlasnika. Oni vole da znaju šta ih čeka, pa je dobra taktika smisliti ritual pre nego što ostanu sami u kući ili stanu.
Stručnjaci napominju da je važno da se pas ne zbunjuje. Naime, mnogi vlasnici svojim mezimcima daju za igranje stare čarape ili papuče. Psi, međutim, ne razliku šta je staro a šta novo, pa u tom slučaju shvataju da je u redu žvakati taj isti predmet.
Destruktivno žvakanje, naročito kod štenaca, može se sprečiti i mehanički. Predmete koje ne želi da ljubimac dira, vlasnik može premazati odbojnim mirisima i ukusima, koje pas ne voli.