Prema rečima stručnjaka, režanje je kod pasa sredstvo koje bi trebalo da spreči agresiju, a ne da je izazove. Međutim, mnogi vlasnici to ne razumeju i opominju pse kad pokažu zube.
Izvor: magazin Pas, Foto: Shutterstock
Zamislite situaciju: U redu ste u prodavnici. Čovek iza vas stoji veoma blizu, toliko da vam postaje neprijatno. Ispred vas je žena, a prolazi su veoma uski pa nemate prostora da se pomerite. Šta biste uradili? Većina ljudi bi se okrenula i rekla: “Izvinite, molim vas, možete li malo da se pomerite”, ili nešto slično. A sada zamislite da nemate mogućnost govora. Mogli biste ga značajno pogledati, a ako ne shvati poruku, u konačnom biste pribegli fizičkim metodama – ispravili ruku da ga zaustavite ili ga čak odgurnuli.
Mogućnost komunikacije je veoma važna kako za ljude tako i za pse. Režanje je perfektan način upozorenja koje u grubom prevodu može da znači: “Hej, ne sviđa mi se to”, “Ne prilazi bliže!” ili “Molim te, prestani to da radiš”.
Prema njenim rečima, naravno da nije poželjno da pas reži na svog vlasnika, ali ume biti korisno jer je to neagresivna forma komunikacije.
Režanje ima spektar inteziteta. Ako se vrhunac tona počne produbljivati, pseći nivo uzbuđenja postaje intenzivniji. I govor tela takođe pruža dragocenu informaciju. Pas koji stoji ukočeno i još uvek reži (u odnosu na situaciju kad se povlači usled straha), on sakuplja svoju energiju i drži mesto što može predstavljati nestabilnu stiuaciju i mogućnost za napad i ugriz. Režanje tokom povlačenja, pak, predstavlja ponašanje puno straha i zbunjenosti, kad pas pokušava da otera tu veliku i strašnu pretnju.
Vajldova savetuje da kada se suočimo s režanjem psa, bilo da je reč o našem mezimcu ili tuđem psu, najbolji plan je što pre smiriti situaciju.
I zapamtite, režanje je jednostavno način komunikacije. Ako odvojimo trenutak da procenimo uzrok režanja, umesto da se odmah postavimo kao da je pas uradio nešto pogrešno, reagovaćemo prikladno.