Dolazak prvog četvoronožnog člana porodice u vaš dom u početku je naporno i izazovno iskustvo, naročito ako nikada ranije niste imali psa. Zato smo mi tu da vam pomognemo korisnim savetima.
Izvor: magazin Pas, Foto: Shutterstock
Uz malo strpljenja imaćete najbolje štene na svetu, i razume se, kad odraste, vaspitanog i razigranog psa – najboljeg prijatelja!
- Kad štene dođe u vaš dom, najvažniji je trening kod kuće. Tu postavljate osnove njegovog ponašanja do kraja života. Imajte na umu da su manje rase nešto teže za vaspitavanje i dresuru. Budite dosledni, ne menjajte pravila i najvažniji korak je da psa naučite gde je mesto za nuždu.
- Uskladite svoj bioritam sa štenetom – čim ustane odvedite ga na terasu ili drugo mesto u stanu gde je pelena. Zatim, kad jede – pravac isto mesto. Vodite računa i o tome da ga ne ispuštate iz vida dok je štene jer u stanu može da se povredi jer će stalno istraživati novi prostor. Potrebno je malo strpljenja i istrajnosti i za nekoliko dana vaša četvoronožna pametnica sve će naučiti.
- Uvek nagradite poželjno ponašanje i poslušnost svog psa. Nagrada je pre svega hrana, ali i lepa reč i maženje. Ukoliko laje ili skače, a vi to ne želite, nemojte obraćati paćnju već pokušajte da ovo ponašanje ignorišete i psa usmerite na željenu aktivnost.
- Izgradite mu samopouzdanje. Pas koji je samouveren je relaksiran i srećan pas. Nevaljali psi takvi su najčešće zbog straha, a ne zato što su rođeni bezobrazni ili agresivni.
- Zapamtite da psi neprekidno „čitaju“ našu mimiku i pokrete. Kad ste u blizini nekog velikog psa, podstičite njihovu interakciju. Kad ste vi opušteni i vaš pas je. Ukoliko se uspaničite, i vaš pas reagovaće na isti način.
- Ključni period socijalizacije psa je do 12 ili 16 nedelje života. Zato čim štene dođe u vaš dom (između odme i 12. nedelje života) okružite ga ljudima, decom, drugim psima. Vodite ga sa sobom da se navikne na zvukove saobraćaja, različita mesta…
- Jedan od korisnih saveta je da nabavite transporter koji ćete kasnije u životu verovatno koristiti za putovanja, pa će vašem psu i vama mnogo lakše pasti ako se na njega navikne dok je mali.
- U transporter stavite ćebence i stavite ga na neko mirno mesto u kući pa ovaj kutak može biti mirno i skriveno mesto za odmor. Ako je u početku sumnjičav, „namamite“ ga poslasticama koje ćete ostaviti unutra, omiljenim igračkama ili ćebencetom s poznatim mirisima.
- Naučite ga osnovnim komandama. Prva je Dođi, koja je višestruko korisna, pre svega zbog bezbednosti kad ste napolju, ili u blizini ulice. Takođe, i komanda Sedi je više nego korisna naročito kad jedete, kad vam dođu gosti…
- Svakog dana bar pet minuta izdvojite za učenje i ponavljanje komandi. Ovo je odličan način mentalnog treninga i najbolji način zbližavanja sa psom.
- Tajming je sve. Čim vaš pas uradi nešto dobro – ponovi komandu i posluša vas, iste sekunde ga nagradite jer će jedino tako povezati nagradu s učinjenom radnjom.
- Nikada ne kažnjavajte psa ako po povratku kući zateknete na primer razbacane novine ili izgriženu cipelu. Pas ne zna šta je loše uradio osim ako ga ne uhvatite na delu i korigujete ponašanje istog trenutka. Nikada ne vičite i ne pribegavajte sili, već usmeravajte psa na drugu stranu, ka konstruktivnim aktivnostima.
- Doslednost, doslednost, doslednost! Uspostavite pravila i uvek ih se držite. Nema izuzetaka. Ako ne želite da se pas penje na krevet, nikada mu ne dozvolite da se popne na krevet.
- Provodite dosta vremena sa štenetom. Psi su socijalne životinje i moraju biti s ljudima. Što više vremena provedete s njim biće srećniji i samopouzdaniji.
- Kad štenetu dajete da jede, sipajte mu hranu u činiju, pustite ga da pojede malo, a onda mu uzmite činiju. Posle nekoliko trenutaka, u nju stavite neku ukusnu poslasticu pa mu vratite činiju.
- Ponavljajte ovo sve dok pas ne shvati da činiju nikako ne bi trebalo da čuva, već da zna da će jesti kad je vreme za jelo i da će je dobiti natrag ako mu je neko uzme.
- Pas najviše želi da nas učini srećnim. Imajte to uvek na umu. Zato se zajedno igrajte i smejte!