Izvorno lovačka pasmina, akita je nastala u severnoj japanskoj regiji istoga imena. U poslednjih nekoliko godina potražnja akita u inostranstvu nadmašuje onu u njihovoj domovini.
Izvor: Nedeljnik.rs
Njegova tvrdnja potvrđena je podacima japanskog saveza za očuvanje akita. Registrirovanih vlasnika tih pasa van Japana 2005. godine bilo je samo 33, a do prošle godine taj broj je narastao na četiri hiljade.
Jamaguči u svakom trenutku ima dvadesetak akita, a mnogi od njih su štenci paperjaste bele ili crvenkaste dlake, koji uživaju u međusobnom rvanju.
Izvorno lovačka pasmina, akita je nastala u severnoj japanskoj regiji istoga imena. Reč je o velikim psima, visokim 60 do 70 centimetara i teškim između 40 i 50 kilograma, s uspravnim ušima, dubokim očima i licem nalik medveđem.
Japanska vlada proglasila je pasminu “nacionalnim blagom”. Uprkos tome, broj vlasnika akita u Japanu je u padu. Sedamdesetih godina godišnje se registrovalo oko 40 hiljada štenaca, a u poslednjoj deceniji broj je pao na oko 3.000 godišnje.
Zato su profitirali oni u inostranstvu. Jamaguči dvadesetak puta godišnje putuje kako bi lično isporučio pse novim vlasnicima.
Njegovi psi prodaju se za oko 200.000 jena (1.500 evra), a većina klijenata je iz SAD, Rusije i Kine, iako je leteo i za Francusku, Kuvajt, Egipat i Indoneziju. Putuje toliko jer se želi da se uveri da njegovi štenci idu u prave ruke i da će imati pogodne životne uslove.
Kavakita kaže da stranci uglavnom najviše vole akite s crvenkastom dlakom. Jamaguči je presrećan što interesovanje za ovu pasminu prilično raste u inostranstvu, i nada se da će to potrajati.