Nepogrešivo osete loše raspoloženje i trude se da pomognu. One su i lekari – ublažavaju nam bol, smanjuju stres i visok pritisak. I vidovite su. Predosećaju promenu vremena, mogu da nanjuše bolest i promene u kvalitetu vazduha. Mace su naši superheroji!
Tekst: magazin Mačka, Foto: Shutterstock
O terapijskim psima i psima pratiocima vojnika i policajaca mnogo se zna. Mnogo se i piše o podvizima pasa heroja koji su spasli svoje vlasnike, povređene ili nestale ljude. Psi mogu i da nanjuše bolesti svojih vlasnika, a pojedine specijalno obučene kuce čak znaju i da pozovu broj hitne pomoći i pruže prvu pomoć svojim bolesnim vlasnicima. O macama superherojima se, međutim, mnogo manje zna, a još manje piše.
Njihovi vlasnici, međutim, odlično su upoznati sa svim njihovim sposobnostima. Mnogi će reći da su telepate, neki da su vidovite, a mi mislimo da je možda najbolji naziv za naše mekane krznene ljubimce – mace vidari. One nas, naučno je dokazano, svojim prisustvom i predenjem leče, pomažu nam da se izborimo sa depresijom, bol nestaje kada se ugnezde na bolno mesto na našem telu, snižavaju nam krvni pritisak… I spisak se tu ne završava.
Zato smo u ovom broju magazina „Mačka” odlučili da saznamo koje sve „supermoći” imaju mačke, i na koje nam sve načine pomažu da lakše živimo i – preživimo.
Spasavaju živote
Pre nekoliko meseci, jedna mačka ljubimica iz kanadske provincije Alberta spasla je život svojoj porodici tako što je ugrizla vlasnicu koja je spavala i tako je upozorila da u njihovoj kući bukti požar.
Mačor po imenu Mister Bu iz Sinsinatija, inače poznat kao ljubimac koji nikada ne mjauče, upravo je majukanjem spasao svoju porodicu. Njihova kuća se, dok su svi spavali, ispunila ugljen-monoksidom, gasom koji je do sada bezbroj puta širom sveta trovao cele porodice na spavanju jer je potpuno neprimetan – bez boje, mirisa i ukusa. Međutim, ovaj mačak ga je i te kako osetio i, iako poluošamućen od otrovnog gasa (nekoliko puta se i onesvestio na putu do soba svojih ukućana), uspeo je da ih probudi i spase im život. Istraga je pokazala da je u pitanju bilo curenje gasnog bojlera u podrumu.
„Namćorasta” mačka po imenu Šutci, ljubimica jedne američke porodice, takođe je mjaukanjem ove godine spasla život svom vlasniku, koji je u kuhinji doživeo infarkt dok joj je davao hranu. Mačka je glasnim mjaukanjem probudila suprugu nesrećnog čoveka i ona je odmah pozvala hitnu pomoć koja je, srećom, ali i zahvaljujući brzoj reakciji ove pametne mace, uspela da ga spase.
Vazduh
Prema rečima Svetlane Lalović, jedinog međunarodnog felinološkog sudije iz Srbije, mačke i te kako osećaju promene u kvalitetu vazduha.
Vreme i prirodne katastrofe
Prema rečima Svetlane Lalović, većina životinja može da predvidi zemljotres, pa to mogu i mace.
Njuše bolesti
Da mezimci mogu da nanjuše bolest kod svojih vlasnika, potvrdio je i osmogodišnji mačak Teo, koji je cele noći držao budnom svoju vlasnicu, Amerikanku Šarlot, kako su nedavno preneli svi svetski mediji. Kako je Šarlot ispričala, uopšte joj nije bilo jasno zašto joj njen mačak ne dâ da spava i stalno je budi dirajući je šapom po licu ili ležeći na njenoj glavi. Kako se ispostavilo, u njenom telu se stvorio tromb koji je mogao da izazove emboliju pluća, srčani ili moždani udar. Bilo joj je sve lošije i, iako je želela da zaspi, njen ljubimac joj to nije dozvoljavao. Kada je nakon nekoliko sati shvatila da joj se stanje pogoršava, pozvala je hitnu pomoć i lekari su joj rekli da joj je mačak spasao život, jer da se ugrušak pokrenuo iz njenog kolena i krenuo krvotokom, najverovatnije se ne bi probudila. Ovako ju je mačak držao budnom i svesnom, zbog čega je Šarlot zatražila pomoć lekara.
Profesorka Kristin Vitejl Šriv sa Univerziteta u Oregonu u svojoj studiji objasnila je da je mačka životinja koja je u mnogim segmentima neuporedivo savršenija od čoveka, i da može mnogo toga što je čoveku nedostižno.
Protiv stresa
Japan je zemlja poznata po dugom radnom vremenu i često stresnoj hijerarhijskoj disciplini, pa su poslodavci pronašli terapiju za smanjenje stresa – mačke. U velikom broju tokijskih kancelarija, mačke se tokom radnog vremena igraju sa zaposlenima, šetaju po tastaturama, spavaju na stolovima… Sve je više kompanija koje preuzimaju ovaj model, a u Tokiju cveta i biznis mačjih kafea, sada ih ima oko 60, u kojima mace slobodno šetaju među gostima, sede im u krilu i tako ih opuštaju.
I Svetlana Lalović nam je potvrdila da mace zaista neutrališu stres.
Mnoga naučna istraživanja pokazala su da držanje i maženje mačke može da smiri živce, snizi krvni pritisak, pomogne da se preduprede i tretiraju kardiovaskularne bolesti, rak i hronični bol. Druženje s mačkama pospešuje i imuni sistem, a postoje i argumenti da terapijske životinje mogu da deluju isto ili čak i bolje od konvencionalnih farmaceutskih lekova za smirenje kod snižavanja nivoa stresa i bolesti krvnog pritiska, i to tako što usporavaju rad srca.
Energija
I mi smo o tome pisali, a potvrdila nam je i Lalovićeva, da se u Rusiji mačka pita gde je pozitivna energija.
Raspoloženje
Po rečima naše sagovornice, mačke se veoma zabrinu kada su njihovi vlasnici neraspoloženi.
Lek za dušu
Ljudi koji pate od depresije često nalaze utehu u društvu svog kućnog ljubimca. Emotivni problemi koji dolaze s depresijom mogu biti burni i zamarajući. Kućni ljubimac može biti baš ono što doktor preporučuje, jer pruža posebnu podršku koja se može smatrati lekom za dušu, s pozitivnim rezultatima i bez negativnih efekata.
Mačke, deca i seniori
Terapijske mačke imaju naročito pozitivan uticaj na decu. Kod poremećaja u razvoju, kao što je autizam, ove mačke doprinose tome da se deca osećaju prijatnije u svom okruženju. Terapijske mačke su takođe posebno dragocene starijima i pacijentima s demencijom ili Alchajmerovom bolešću, zato što stimulišu pamćenje i zaboravljene emocije.
„Vidoviti” Oskar
Terapijski mačak po imenu Oskar, zaposlen u rehabilitacionom centru za stara lica obolela od demencije „Stir haus” u Providensu na Rod Ajlendu, ima neobičnu sposobnost da „predvidi” smrt njegovih stanara. A da ova priča nije mit, svedoči podatak da je Oskar predosetio smrt čak 50 stanara ovog doma za stare. Kako je u svojoj knjizi napisao dr Dejvid Dosa, specijalista gerijatrije, asistent na Univerzitetu Braun i lekar u ovom domu za stare, kada mačak oseti da pacijent treba da umre, on se uvija oko njega u poslednjim časovima njegovog života.
Dosa je takođe ukazao i na kuriozitet da u ovom domu živi još pet mačaka, ali da nijedna nikad nije pokazala da poseduje takve ili slične sposobnosti. Iako utemeljeno naučno objašnjenje za ovaj fenomen još uvek ne postoji, dr Dejvid Dosa je istakao da je poznato da mačke, baš kao i psi, mogu da namirišu rak, odnosno da njuhom detektuju ketone (organska jedinjenja) koje ispuštaju ćelije koje odumiru.