Kunići

Kako pravilno da podignete kunića

14.03.2025. 10:15

Kunići u prirodi predstavljaju plen drugim predatorima i vaše ruke koje se spuštaju i grabe ih mogu se činiti kao pretnja. Normalna reakcija je strah, stoga treba vremena i puno strpljenja da nauče i shvate kako ne želite da ih povredite. Kuniće podižite samo kada je to nužno (stavljanje u transporter, rezanje noktiju, kućni pregled, davanje terapije ili sl.)!

Piše: Udruženje za pomoć zečevima i kunićima “Zecovi”

Važno je napomenuti da se kunići ne boje visine kao takve, vole da se penju i borave na višim mestima (kauč, ormarić i sl.) kada sami odaberu tu lokaciju i sami se popnu. Strah izaziva nagla i nenadana promena visine na koju nisu bili spremni.

Nikada ne smete podići kunića za uši, noge ili krzno!

Ovi načini mogu rezultirati ozbiljnim povredama vašeg ljubimca. Ako ne možete da nosite kunića bez da on skače u vašim rukama i panično pokušava da pobegne – koristite transporter!

Kada podižete kunića koristite obe ruke, jednom pridržavajući prsa, a drugom njegovu zadnjicu.

Ako je kunić dovoljno mali, možete pridržavati prsa, a palac te ruke staviti preko njegovih leđa radi sigurnijeg stiska. Držite glavu kunića malo više nego guzu koju lagano stisnete.

Na ovaj način prenosite kunića samo na kratkim relacijama od njegovog prostora do transportera i sl. Za duže relacije prislonite ga na telo radi sigurnijeg držanja ili ga nosite u transporteru. Postoji nekoliko načina nošenja kunića. Koristite način na koji se kunić oseća ugodno, a vi sigurno.

Prvi položaj je najprimereniji za male kuniće. Držite kunića tako da se sa sve četiri šape naslanja na vaša prsa. Jednom mu rukom pridržavajte guzu prislanjajući je uz telo kako biste izbegli ritanje, a drugu položite na ramena i leđa kunića. Palcem pridržavajte prednje šape kako biste sprečili pokušaj bega preko vašeg ramena. Drugi položaj je kao zagrljaj kojim pridržavate kunića na prsima.

Držite ga bočno sa zadnjim šapama naslonjenim na vaš kuk. Glava kunića okrenuta je prema suprotnom ramenu. Jednom rukom obgrlite kunića oko tela pridržavajući mu prsa prstima s palcem na leđima. Drugom rukom mu pridržavajte guzu naslonjenu na telo s lagano pritisnutim šapama kako se ne bi mogao ritati. Probajte da vežbate s jastukom dok ne nađete najugodniji i najsigurniji položaj. Mnogi kunići su nervozni kada se podižu. Vremenom i uz puno truda naučićete ih da se osećaju ugodnije i da se više toliko ne boje.

Privikavanje

Polako ga privikavajte na podizanje. Sednite kraj njega, tepajte mu i lagano ga mazite, ponudite mu i kakvu poslasticu koju posebno voli. Kada je kunić opušten i srećan lagano ga podignite (ruka ispod prsa) tako da mu samo prednje šape dignete s poda, lagano ga spustite i ponudite nagradu. Svežanj salate (ako je kunić stariji od 5 meseci!) dobro će mu odvratiti pažnju. Dodajte i drugu ruku, primite ga za guzu, ali i dalje dižite samo prednji deo.

Lagano ga privikavajte, s vremenom možete početi dizati zadnji deo, ali tako da mu šapice dodiruju pod. Ponavljajte dok kuniću ne dosadi. Polako povećavajte visinu na koju ga podižete. Ovaj period može potrajati i nekoliko nedelja, svaki dan pomalo.

U sledećoj fazi ga privikavajte na pokret. Sednite do njega i podignite ga u krilo ili ga preselite na drugo mesto na podu. Postepeno produžavajte vreme u vazduhu. Dozvolite kuniću neka se privikne na novo iskustvo.

Kada spuštate kunića, ne dozvolite mu da iskoči iz vaših ruku, jer su moguće povrede. Držite ga čvrsto sve dok mu šape nisu na podu i onda ga lagano pustite. Osnovno je strpljenje i vežba, s vremenom ćete da naučite kako podizati i nositi kunića bez problema.

Prilikom vožnje u automobilu, zbog svoje sigurnosti i sigurnosti putnika u automobilu, kunić obavezno mora biti u transporteru. Nažalost nesreće se događaju i prevoz kunića u rukama vlasnika ili na sedištu (podu) automobila dodatno ugrožava i život kunića i ostale putnike. Preporučujemo da se kunić prenosi u transporteru i u svim situacijama kada postoji mogućnost od pada, povrede, bega ili ugrožavanja neke vrste.


Udruženje za pomoć zečevima i kunićima “Zecovi” je nevladina i neprofitna organizacija iz Zagreba, osnovana s ciljem spasavanja i udomljavanja kunića, kao i edukacije njihovih sadašnjih i budućih vlasnika. Njihovo bogato iskustvo duže od dve decenije, sada dele i sa čitaocima Pet magazine. Više o udruženju i kunićima možete pronaći na njihovom sajtu: zecovi.net